Artykuł sponsorowany

Kładzenie gładzi na farbę olejną - czy to możliwe?

Kładzenie gładzi na farbę olejną - czy to możliwe?

Kładzenie gładzi na farbę olejną to temat, który budzi wiele kontrowersji wśród specjalistów od remontów. Czy jest to możliwe? Czy warto się na to zdecydować? A co jeśli efekt nie będzie zadowalający? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania, a także podpowiemy, jak usunąć gładź z farby olejnej, gdy efekt nie spełnia naszych oczekiwań.

 

Czy można kłaść gładź na farbę olejną

 

Teoretycznie kładzenie gładzi na farbę olejną jest możliwe, jednak nie jest to zalecane przez większość fachowców. Powodem tego jest fakt, że farba olejna tworzy na powierzchni tzw. warstwę hydrofobową, która sprawia, że materiały na bazie wody, takie jak gładź gipsowa czy szpachlowa, mają problemy z przyczepnością do podłoża. W praktyce oznacza to, że gładź może łatwo odpadać od powierzchni lub pękać. Jeśli chodzi o gładzie, Lubin i okolice to rejon działania specjalistów takich jak Krzysztof Wawruszczak.

 

Przygotowanie podłoża przed nałożeniem gładzi

 

Jeśli mimo wszystko zdecydujemy się na kładzenie gładzi na farbę olejną, kluczowe będzie odpowiednie przygotowanie podłoża. Przede wszystkim należy oczyścić powierzchnię z kurzu, brudu i ewentualnych resztek starej farby. 

 

Rodzaje gładzi odpowiednich do kładzenia na farbę olejną

 

Wybór odpowiedniej gładzi jest kluczowy, jeśli chcemy uzyskać zadowalający efekt na farbie olejnej. Najlepiej sprawdzą się tutaj gładzie na bazie żywic, które charakteryzują się lepszą przyczepnością do trudnych podłoży, takich jak właśnie farba olejna. 

 

Usuwanie gładzi z farby olejnej - krok po kroku

 

Jeśli efekt nałożenia gładzi na farbę olejną nie jest zadowalający, istnieje kilka sposobów na jej usunięcie. Oto krok po kroku, jak to zrobić w sposób bezpieczny i skuteczny.

 

Krok 1. Osłabienie przyczepności gładzi - można to zrobić za pomocą szpachli lub specjalnego narzędzia do usuwania gładzi. Delikatnie podważamy krawędzie gładzi, aby ją oderwać od podłoża.

 

Krok 2. Usuwanie gładzi - po osłabieniu przyczepności możemy zacząć delikatnie zdejmować gładź za pomocą szpachli. Należy robić to ostrożnie, aby nie uszkodzić powierzchni farby olejnej.

 

Krok 3. Czyszczenie powierzchni - po usunięciu gładzi warto oczyścić powierzchnię z resztek materiału i ewentualnych zabrudzeń. Można to zrobić za pomocą miękkiej szczotki lub szmatki.

 

Krok 4. Przygotowanie podłoża do kolejnych prac - jeśli planujemy nałożyć nową warstwę gładzi lub farby, warto zastosować grunt, który poprawi przyczepność nowego materiału do podłoża.